Herná výstava E3 2008 = nuda, nuda a nuda

Autor: Ján Kordoš | 23.7.2008 o 20:02 | Karma článku: 4,97 | Prečítané:  1758x

Alebo ako sa z podareného eventu stala nudná kôpka nešťastia.

Bežný čitateľ vo väčšine prípadov vôbec netuší, čo znamená informovať o výstave typu E3 herné osadenstvo. A je to tak možno aj dobre, pretože jediní, kto si toto šialenstvo okolo hier neužíva, sú práve herné weby a ľudia, ktorí musia o tom všetkom podať nejaký report. To však nemusí nikoho zaujímať. Ono sa to totiž po minulé roky dalo vydržať, zaťať zuby a tešiť sa z nových odhalených projektov, očami hltať bližšie predstavené hity, na ktoré sa všetci tešíme. Jednoducho to bola oslava hier ako taká, kde sme si povedali, že tento rok teda bude stáť za to.

No a v tento rok si aspoň ja poviem, že tohtoročná E3 stála za jedno veľké... nič. Desať hodín denne strávených za monitorom a snažiac neustále nahadzovať aspoň nejaké info - jednoducho strata času. O čom sa skutočne oplatilo informovať, to je naozaj len zlomok. Dobre, sú tu klady: Final Fantasy XIII bude aj na Xbox 360 a teda sme videli pekné video. To Japonci vedia, render to je podarený. Potom sme mali nový trailer na Fallout 3 a nejaké to gameplay video. Potom sme sa dozvedeli, že Microsoft myslí aj na party tituly, takže dostaneme vylepšený Singstar, pardon, Lips. A budeme sa natáčať na kameru a hádať kvízové otázky a dostaneme nových avatarov podobných postavičkám z Nintenda Wii. A samozrejme kopec čísel a grafov a znovu kopec čísel a kopec grafov.

Nintendo a Sony boli na tom rovnako. Alebo vlastne horšie. Nintendo predstavilo až na niekoľko výnimiek samé mainstreamové projekty (simulácia orchestru vo Wii Music... vrchol hernej zábavy), ktoré hardcore hráčov vôbec nezaujímajú. Ale fajn, bude GTA pre Nintendo a Hviezdne vojny, v ktorých budeme mávať ovládačom ako svetelným mečom. Fajka zhasla. Sony sa taktiež činilo. Killzone 2 sem, Resistance 2 tam a potom krátky a nič nehovoriaci trailer na God of War 3. A to je všetko. Žiadne prekvapenie sa nekonalo.

O čo sa nepostarali známe herná trojka gigantov na konzolovom trhu, mohli dobehnúť iní vydavatelia. No... a ukázali nám... napríklad niekoľko sekúnd trvajúcu ukážku z nového Wolfensteinu, ktorého výpovedná lehota je minimálna. Alebo 3D Realms predviedlo Duke Nukem Trilogy - takmer štyri minúty pobehujúceho názvu hry. To je vrchol originality. Alebo stupidity niekoho v PR oddelení v tejto spoločnosti. Na tohtoročnej E3 sa proste nič nedialo, nič nové sme sa nedozvedeli a ako pre mňa nahadzovanie správ, tak zrejme pre čitateľov nasávanie nových informácií, bolo utrpením. Vlastne sa nedalo ani o čom poriadne rozpísať. Videá plnili svoju funkciu dokonale.

Otázkou však zostáva, pre koho je vlastne určená podobná akcia, kde sa hovorí o tom, akí sme všetci úžasní, predvedie sa to, čo všetci dobre poznáme a... a... načo? To sa mohli stretnúť marketingové oddelenia jednotlivých spoločností, objednať si drahý hotel, dobre sa ožrať a vyspávať opicu tri dni. Výsledok pre nás by bol asi rovnaký. Vôbec nejde o to, že sa z masovej akcie stala jedna prezentácia pre publikum za druhou. Dobre, to sa dá prežiť, dokonca to vyzerá ako plus, pretože je všetko pripravené výhradne pre novinárov.

Ale keď má Peter Molyneux zopár minút na to, aby prezentoval všetko to dôležité, čo v hre bude a ostatné veci budú len v zákulisí pre zopár vybraných novinárov. Mnoho projektov by si zaslúžilo viac času. Takto to pripomínalo pásmo reklám. A čo je najhoršie, nebolo predstavené NIČ nové! Tie veci vymenované v úvode by sme v minulosti brali ako priemer, respektíve samozrejmosť a v tento rok to bol vrchol. Teraz veľké zvieratá z firiem nadávajú, ako sa im tohtoročná E3 nepáčila a že stála za prd a nemalo to úroveň a ešte raz prepáčte, že sme nič nepriniesli a ono to nemalo ani zmysel a je hlúpy termín a nebolo to správne miesto a kopec ďalších kravín, ktoré si dotyční môžu strčiť za klobúk.

Pokým je akcia zbytočná, tak tam nejdem. Pokým nepredvediem to najlepšie, tak na to nemám a teda tam nejdem. Pokým nedokážem ohromiť, nedokážem prilákať ľudí a donútiť ich zatlieskať, tak som neschopný ja. Aj na budúci rok bude E3 a to po tohtoročnom fiasku znie skutočne odvážne. Do svedomia by si nemali vstúpiť iba organizátori akcie (nevhodný termín), ale aj samotní prezentujúci. Najlepšie totiž dopadol podľa môjho skromného názoru Microsoft. Ostatné nuda, nič extra, len ďalší kopec informácií, ktoré byť mohli, nemuseli a nikto by si to ani nevšimol. Tiež ste mali ten pocit?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vy ste tu pre nás, nie my pre vás, odkazujú farmári Matečnej

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, polície a prokuratúry.

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.


Už ste čítali?